Dažniausi klausimai apie šratasvydį

Šratasvydis (angl. airsoft) - aktyvus komandinis užsiėmimas paremtas dalyviu sąžiningumu, kurio metu dalyviai pašalina priešiningus į juos pataikydami plastiko rutuliukais išautais iš imitacinių šratasvydžio ginklų. Žaidėjas į kurį pataikė prisipažįsta ir pasišalina iš žaidimo.

Kaip pradėti užsiimti šratasvydžiu - dauguma organizatorių siūlo savo renginiuose "nuomininko" paketą. Užsukite į sratas.lt, pasižiūrėkite jums patogiausią renginį Jūsų vietovėje, tada  susisiekite su organizatoriumi. Pasikvieskite draugų - šratasvydis yra komandinis užsiėmimas.

Dauguma LŠF narių - organizatorių rengia privačius šratasvydžio renginius įmonėms, benvakariams ar šiaip draugų kompanijoms (Žr. LŠF nariai - organizatoriai)

Kur vyksta Renginiai (žaidimai) - dažniausiai organizuojami privačiose teritorijose: senuose poligonuose, žemės ūkio bazėse, poilsiavietėse, rečiau veikiančiuose kariuomenės poligonuose, bendradarbiaujant su LR kariuomene. Renginiai organizuojami įvairiose Lietuvos regionuose visais metų laikais.

Mažieji žaidimai - pradedantiems labai tinka "savaitgaliniai" vienos dienos žaidimai paprastai prasidedantys ryte ir pasibaigiantys 16-18 val. Šie žaidimai dažniausiai organizuojami sekmadieniais, rečiau šeštadieniais. Tokių žaidimų galima rasti Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Šiauliuose, Klaipėdoje, Marjampolėje. Šie žaidimai pasižymi dideliu tempu, paprastesniu scenarijumi, 2 žaidimo pusėmis. Dalyvių paprastai būna nuo 20 iki 100.

Didieji žaidimai ("Big game") - žaidimai su sudėtingesniais scenarijais, daugiau nei standartiniu taisyklių rinkiniu, galintys trukti kelias dienas ir naktis. Gali būti naudojamos transporto priemonės, dronai, šarvuota technika. Tokie žaidimai paprastai turi priešistorę, daugiau pusių, reikalavimus aprangai. Gali būti turėti vaidybos elementų, įvairių papildomų personažų. Didesniuiose žaidimuose gali atsirasi ne tik karinis, bet ir ekonominis, bei politinis elementas - sudaromos sąjungos tarp pusių ir t.t. Neretai žaidimai yra serijos dalis, kurie tęsiasi sezoną arba vyksta kasmet. Dalyvių gali susirinkti iki 300 ir daugiau.

Saugumas - šratasvydis neapseina be atitinkamų pavojų. Visi renginiuose dalyvaujantis žaislai yra tikrinami ar atitinka galios apribojimus. Renginiai vyksta miškuose, kuriuose netrūksta duobių, griuvėsių ir kt. pavojingų vietų.

Renginiuose organizatoriai stengiasi atitverti (dažniausiai geltona STOP juosta) pavojingas vietas.

Žaidėjai viso rengino metu privalo dėvėti apsauginius akinius. Atskirais atvejais žaidėjai renkasi papildomas veido apsaugas, antkelius, alkūnių apsaugas, šalmus.

Žaidėjai renginiuose prisiima atsakomybę savo saugumą. Rekomenduojame žaidėjams turėti pirmosios pagalbos teikimo įgūdžių, o didesniuose renginiuose ir ryšio priemones (telefoną, radijo stotelę etc.).

Kur įsigyti reikalinga aprangą ir kitą įrangą - Lietuvoje yra net kelios gyvos specializuotos parduotuvės, kurios prekiauja šratasvydžio įranga. Jos taip pat prekiauja internetu. Jose galima įsigyti šratasvydžio replikų, detalių, aksesuarų, šratų ir t.t. Kai kurios taip pat prekiauja ir įvairia ekipuote, aprangomis, liemenėmis etc.

Ekipuotę (uniformas, liemenes etc.) galima įsigyti parduotuvėse, kurios prekiauja stovyklavimo, medžioklės, karine ekipiruote. Egzotiškų gaminių nesunku užsisakyti internetu iš viso pasaulio.

Lietuvoje yra specializuotų įmonių siuvančių kokybišką ekipuotę Lietuvos kariams, tačiau prieinamą ir civiliams.

SVARBU: Išsiplėtus šratasvydžiui kaip globaliam hobiui, atsirado atskira ekipuotėsė klasė skirta šratasvydžiui. Todėl egzistuoja pigesni gaminiai šratasvydininkams ir tikra karinė ekipuotė skirta kariškiams. Neretai, iš nuotraukų sunku atskiri kuri yra kuri, bet kainos skiriasi nuo kelių iki kelasdiešimti kartų.

Kur rasti bendraminčių - jeigu atradote šratasvydį vienas ir norite susirasti bendraminčių ar prisijungti prie grupės yra keletas jau pramintų takų, kurias galima eiti.

Pirmiausiai, susiraskite ir prisijunkite prie įvairių šratasvydžio grupių Facebook: pavežėjimo į žaidimus, regioninės, ir pan.

Atsisiųskite į telefoną Discord programėlę ir prisijunkite prie LTU Airsoft Discord serverio (nuoroda) - įrangos pardavimo skelbimai, naujokams skirti kanalai etc.

Parašykite šratasvydžio komandos dėl kandidatavimo. Kontaktus rasite sratas.lt arba tiesiog prieikite prie žaidėjų su komandų antsiuvais prieš ar po žaidimo stovėjimo aikštelėje ir pasakykite, kad domitės galimybėmis įstoti į komandą. Dauguma skirs laiko papaskoti apie savo komandą ir ką jie daro.

Idėjų lenta ateičiai

Ką daryti jeigu šratasvydžio replika sugedo - ...

Bazinis ir išplėstinės rekomenduojamos įrangos sąrašas - ...

Kas yra MILSIM, WARSIM, LARP -...